نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: یک سر سوزن فرهنگ

780
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14456
    تشکـر
    6
    تشکر شده 575 بار در 298 پست
    میزان امتیاز
    10

یک سر سوزن فرهنگ

چند وقته فکر میکنم ما شاید کشور ثروتمند و پیشرفته ای نداشته باشیم، شاید هزاران سال پیش متمدن و قدرتمند بودیم. اما الان چی؟ الان چی هستیم؟
    به نظر من تنها چیزی که الان بهش نیاز داریم فقط ادب و فرهنگه.

اگه یه سرسوزن فرهنگ به جامعه تزریق کنیم، همه چی خیلی بهتر و قابل قبول تر میشه.

اگه یاد بگیریم جلو زدن از صف نشونه زرنگی نیست بلکه اوج بیشعوریه.

اگه یاد بگیربم با بوق زدن جلوی بیمارستان تبدیل به یه ادم باحال و خفن نمیشیم، بلکه تبدیل به انسانی نفهم و بی ملاحظه میشیم.

اگه یاد بگیریم موقع حرف زدن فحاشی و توهین نکنیم بلکه با زبان نرم و محبت امیز صحبت کنیم.

اگه کتاب بخونیم و ازش پند بگیریم با سوادتریم تا اینکه فقط دنبال خرید مدرک پرفسورا از فلان دانشگاه مطرح دنیا باشیم.

اگه یاد بگیریم باحیا باشیم نه صرفا با حجاب.

اگه پرسیدن و اموختن رو یاد بگیریم و از ندانستن خجالت نکشیم و ادعای علامه دهر بودن نکنیم. و هرچیزی رو که بلد نبودیم محکم بگیم نمیدونم.

اگه درک کنیم جای زباله توی طبیعت نیست و همراه داشتن یه کیسه کوچیک وقت گشت و گذار، بین اون همه اسباب و وسیله بی فایده، جای کسی رو تنگ نمیکنه.

اگه یاد بگیریم برداشتن حتی یه سکه کوچیک که از جیب کسی میفته، مارو ثروتمند نمیکنه بلکه تبدیل مون میکنه به یه دزد.

و در یک کلام، حق الناس رو جدی بگیریم، وضعمون خیییییییلی بهتر میشه.

کاش هر کسی لااقل یک کار مثبت در جهت بالا بردن فرهنگ جامعه انجام بده. جامعه رو ما ادمها می سازیم. اگه خوب باشیم، جامعه خوبه و اگه بد باشیم قبل از هرکسی، خودمون اسیب میبینیم.

2. 8 کاربران زیر از talieh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

پاسخ : یک سر سوزن فرهنگ

اول باید تعریفی از فرهنگ داشته باشیم ، چون هر فرهنگی حتی اگه از نظر ما ناپسند هم باشه بازم برا خودش یک فرهنگه ، در واقع چیزی به اسم بی فرهنگی نداریم .

فرهنگ را میتوان مجموعه از آداب ، رسوم ، رفتار ها ، اعتقادات ، ارزش ها ، باور ها و... یک جامعه دونست .

هیچ فرهنگی هم بهتر از فرهنگ اسلام حقیقی نیست ، شاید ما هنوز مونده تا فرهنگ اسلامی در کشور ما درست بشه ، اما باید اول از خودمون شروع کنیم تا به این ارزش برسیم .

در فرهنگ اسلامی ، حق کسی رو نباید ضایع کرد حتی اگه جلو زدن در یک صف نونوای باشه ، ریختن زباله ، در فرهنگ اسلام حجاب تنها کافی نیست حیا ، عفت ، تقوا ... هم مهمه

در فرهنگ اسلامی باید رعایت ادب و احترام را نگه داشت اونم نه به خاطر غرور و ... یا اینکه شخصیت فرد مقابل ایجاد میکنه ، به خاطر خدا باید همیشه کلام زیبا گفت

در فرهنگ اسلامی باید به فکر رشد و پشیرفت بود چون خدا بهمون این دستور رو داده ، تا خدا رو بهتر بشناسیم ، علم حتی اگه نزد کافره باید اونو بیاموزیم ، اگه یک کافر ادب داره باید ازش یاد بگیرم ، اگه یک مروارید دهن سگه بی ارزش نیست ...

در فرهنگ اسلامی باید یاد بگیرم که کمک کردن به نیازمند از واجباته ، کمک به مظلوم واجب وظیفه است ، دست دوست آشنا گرفتن ثواب داره و...کمک کردن در راه خدا یعنی کمک به خودمون

در فرهنگ اسلامی آزادی به معنی ضایع کردن حقوق دیگران و اذیت کردن بقیه نیست ، حتی اگه صدای بوق یا ماشین باشه ، چادیواری اختیاری به این معنی نیست هرچقدر دوست داریم صدای آهنگ زیاد کنیم ، آزادی که آزادی بقیه رو بگیره آزادی نیست !

و ...

هر وقت خودمون خدای اسلام رو در زندگی در تمام مسائل هدف قرار دادیم و بهش عمل کردیم اون وقت در جریان فرهنگ اسلامی قدم نهادیم .

یکی از اندیشمندان میگه اگه میخواین دنیا رو درست کنید باید خودتون را اصلاح کنید .

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30613
    تشکـر
    116
    تشکر شده 75 بار در 46 پست
    میزان امتیاز
    8

همه برای درست کردن دنیا می خوان یکدیگر رو عوض کنن اما هیچکس سعی نمیکنه خودش رو درست کنه

5. 2 کاربران زیر از آخیش بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14456
    تشکـر
    6
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط آخیش نمایش پست ها
    همه برای درست کردن دنیا می خوان یکدیگر رو عوض کنن اما هیچکس سعی نمیکنه خودش رو درست کنه
    منم دقیقا حرفم همینه.
    همه میگن جامعه بده
    اما اگه دقت کنیم میبینیم همون ادمی که دم از بی فرهنگی بقیه میزنه، خودش بدتر از همه س.
    برای همین میگم کاش همه مون یه کم رو خودمون کار کنیم.
    نمونه بارزش که اخیرا خیلی هم زیاد شده فحاشیه. تا سهوا به یه نفر تنه میزنی، چنان حرفهای رکیکی بهت میزنه که مبهوت میشی.
    همون ادم میبینی چند لحظه بعد نشسته تو یه جمعی داره شخصیت خیلی شیک و باکلاسی رو از خودش به نمایش میذاره که واقعا نیست.
    این چیزا ادم رو میترسونه. واقعا نگران بچه هایی هستم که قراره تو این جامعه زندگی کنن.

7. کاربران زیر از talieh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنون از صحبت های خوبتون.من اتفاقا چند وقته با همه سر همین مسئله بحث میکنم.

9. 4 کاربران زیر از saba95 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

من قبلاً با بقیه بحث میکردم اما الآن فقط به فکر تغییر خودمم.

11. کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    تشکر شده 5,759 بار در 1,860 پست
    میزان امتیاز
    12

چند روز پیش برای کار اداری رفته بودم اداره ثبت من خیلی صبورو اروم هستم

ولی انقدر بی نظمی دیدم تو اداره چندین هفتست که پرونده منو گم میکنن و منو میکشونن ادارشون و دست اخر بعد کلی معطلی پاس میدن به

هم دیگه سعی کردم درکشون کنم و به خودم امیدوای میدادم که سهوی پیش اومده عصبانی نشو اروم باش

اما میدیدم ادمهایی رو که میومدن تا دادو بیداد میکردن کارشونو آنی راه مینداختن با خودم گفتم اگه منم دادو بیداد کرده بودم چند هفته پیش کارم

درست شده بود ولی خب مگه از من بر میاد ؟

مجبور شدم پیش رئیسشون برم و شکایت کنم ازشون بعد ازین کار به کارم رسیدگی کردن.

چرا باید به ادمای فحاش و عصبانی انقدر بها داد که برای رسیدن به تمام هدفاشون فحاشی رو انتخاب کنن چرا که ساده ترین و کوتاهترین راه

ممکن برای رسیدن به هدفه ؟

اون شخص با خودش میگه اگه فحاشی نکنم که اهمیت نمیدن پس مجبورم

امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

صلح جهانی کاری انجام دهید ؟

به خانه بروید و به خانواده تان
    عشق بورزید

13. 3 کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    19861
    تشکـر
    412
    تشکر شده 505 بار در 291 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیراه نمایش پست ها
    چند روز پیش برای کار اداری رفته بودم اداره ثبت من خیلی صبورو اروم هستم

ولی انقدر بی نظمی دیدم تو اداره چندین هفتست که پرونده منو گم میکنن و منو میکشونن ادارشون و دست اخر بعد کلی معطلی پاس میدن به

هم دیگه سعی کردم درکشون کنم و به خودم امیدوای میدادم که سهوی پیش اومده عصبانی نشو اروم باش

اما میدیدم ادمهایی رو که میومدن تا دادو بیداد میکردن کارشونو آنی راه مینداختن با خودم گفتم اگه منم دادو بیداد کرده بودم چند هفته پیش کارم

درست شده بود ولی خب مگه از من بر میاد ؟

مجبور شدم پیش رئیسشون برم و شکایت کنم ازشون بعد ازین کار به کارم رسیدگی کردن.

چرا باید به ادمای فحاش و عصبانی انقدر بها داد که برای رسیدن به تمام هدفاشون فحاشی رو انتخاب کنن چرا که ساده ترین و کوتاهترین راه

ممکن برای رسیدن به هدفه ؟

اون شخص با خودش میگه اگه فحاشی نکنم که اهمیت نمیدن پس مجبورم

محل کار منم همینطوریه سمیرا خانوم رئیسم میگه ادمای عصبی و رو بزار اولویت میگم خب چرا بزار به نوبت انجام شه میگه حوصله دردسر ندارم این میشه که همه مجبورن دادوبیداد کنن متاسفانه

15. کاربران زیر از صابیر بابت این پست مفید تشکر کرده اند

16. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    تشکر شده 3,402 بار در 1,916 پست
    میزان امتیاز
    16

ممنون از شعار

17. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14456
    تشکـر
    6
    میزان امتیاز
    10

من هم تو محل کار سابقم متاسفانه همین شرایط رو داشتم. اصلا شاید جرقه این فکر از همینجا زده شد. منتها چون یه جورایی اختیار یک سری مسائل با من بود، دستم باز بود برای مقابله با ادم های هتاک و بی ادب.
    اتفاقا رییس ما هم اصرار داشت کار اینجور ادمها رو زودتر راه بندازیم تا به قول خودش شرشون کنده بشه.
    اما من بلعکس برای ادمهای مودب و بااخلاق هرکاری ازم برمیومد انجام میدادم و جواب ادم های گستاخ رو با بی محلی و تاخیر انداختن می دادم. جالبه اما بر خلاف تصور رییس اداره، اون ارباب رجوع های وحشی به راحتی سر جاشون نشستن و هیچ کاری هم نتونستن علیه ما انجام بدن.

به نظر من یه جایی باید جلوی اینجور ادمها ایستاد. تا بقیه هم فکر نکنن با بی ادبی کاراشون بهتر پیش میره.
    خود من یه قاعده ای برای خودم دارم و تحت هیچ شرایطی، عزت نفس و شخصیتم بهم اجازه نمیده بی ادب باشم.

دلم میخواد همه مردم با هم همکاری کنن و از داد و بیداد یه سری ادم بی تربیت نترسن و هرکسی در هر شغلی جلوی اینا بایسته. بالاخره یه روزی باید ریشه این رفتارهای زننده کنده بشه.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)